İlk Kan Değerleri Ölçümlerimiz

Onur vegan beslenmeye başlayalı bir ay, ben başlayalı da iki ay olmuştu. Ben eti daha önceden kesmiş olduğum için toplamda üç aydır da et yemiyordum. Murat Kınıkoğlu hocamızdan 27 Temmuz 2019 cumartesi günü için randevu aldık. Kendisi Intermed Sağlık Grubu Nişantaşı Polikliniğinde hizmet veriyor. Sabah saat 10:30 için randevumuzu aldık ve kan tahlili yaptırmak istediğimiz için hiçbir şey yiyip içmeden gittik.

Arabamızı Tophane otoparkına bıraktık ve polikliniğe doğru yürümeye başladık. Biraz erken gittiğimiz için 15-20 dakika kadar bekledikten sonra randevu saatimiz gelince Murat Bey’le tanışıp sohbet etme şerefine nail olduk. Kendisi dünya tatlısı birisi. Yakından tanımasam da çok seviyorum. Durumumuzdan bahsettik vegan olmaya karar verdiğimizi duyunca gözleri parladı. Konuştuk bilinçli bir şekilde bu işi yapmak istediğimizi belirttik ve 6 ayda bir vücudumuzun durumunu kontrol etmek istediğimizi söyledik. Ailemizin bizim için endişelendiğinden, arkadaşlarımızın protein eksikliği hastalığı (!) yaşayacağımızdan emin olduklarından bahsettik. Gülümsedi, ‘Ah şu aileler’ dedi. Kendisi kalp cerrahı olduğu için babamda ve kardeşlerinde olan aort anovrizması konusunu açtım. Ailemizde böyle bir durum var, aort damarımız aşırı genişliyor ve ölümlere sebebp oluyor, babamda da başlamış dedim. Bu şekilde beslenmeye devam ettiğiniz sürece hiç bir şekilde bu durum sende oluşmaz dedi. Babanın da vegan beslenmeye başlaması gerek dedi. Zaten Murat Bey kitabında da bu konudan bahsettiği için az çok aşinaydım duruma ve babama da daha öncesinde bahsetmiştim. ‘Öyle beslenme mi olur ‘ cevabını verdiği için üstelememiştim. Ah babacım inşallah ‘O zaman keşke biraz daha üsteleseyip ikna etseymişim.’ diyeceğim bir günü hiç yaşamayız.

Murat Bey kontrol altında tutulup takip edilmesi gereken değerler için bizi kan vermeye laboratuvar a gönderdi. Orada da adını şu an hatırlayamadığım inanılmaz tatlı bir hanımefendi bize yardımcı oldu. Kanımızı verdikten sonra Murat Bey pazartesi günü gelip gelemeyeceğimizi sordu. Haftaiçi buraya gelmenin bizim için zor olacağını söylediğimiz için kendisi pazartesi günü bizi tahlil sonuçlarını değerlendirmek üzereye arayacağını belirtti ve kendisi ile vedalaşıp kahvaltı yapmak üzere poliklinikten çıktık. Yakınlarda vegan bir cafe aradık, Veganarsist cafe yürüme mesafesindeydi ve oraya gittik. Kahvaltı siparişimizi verdik. Daha önceden Kadıköy’deki Mahatma Cafe ve Muhtelif Mekan’ ı ziyaret etmiştim. Çok ama çoooooook fazla sevdiğim kediler bu mekanlara çok fazla girip çıkıyor. Bence harika bir durum ama benim inanılmaz alerjim olduğu için 5 dakika içerisinde hapşurmaya başlıyorum, burnum tıkanıyor ve bağışıklık sistemimi dumura uğrattıkları için kendimi 1-2 gün boyunca hasta gibi hissediyorum. Burada da aynı durum söz konusu oldu, ama önemli değildi, dışarıda kalan masa vardı ve biz oraya oturduk. Tofulu menemen, domates, zeytin, salatalık ve reçel siparişi verdik.

Vegan peynir de istemiştik ama o gün ellerinde peynir yoktu. Menemeni korkarak söyledim çünkü tofunun tadına hala tam alışamadım. Tofulu menemeni benden daha güzel yaptıkları kesin. Ben hala daha tofuyu doğru kullanmayı ve ondan lezzet almayı öğrenedim, yine de proteini yüksek bir gıda olduğu için lezzetlendireceğim diye kendi mutfağımda hala uğraşıyorum 🙂 . Karnımzı doyurduktan sonra da evimize doğru yola koyulduk.

Kan tahlili sonuçlarımız aynı gün içinde saat 15:46′ da e-posta kutumuza düştü.

SINEMOZCAN-20190727

ONUROZCAN-20190727

Dünürler whatsapp gurumuzda aile kurulu hemen toplandı ve ailece sonuçları inceledik hemen, düşük olacağını beklediğimiz B12 vitamini değerimiz oldukça iyiydi, hiç beklemediğimiz D vitaminimiz düşüktü. Kolesterol ve şeker durumumuz da oldukça iyi görünüyordu. Benim trombosit değerlerim düşüktü, Onur’un da karaciğer enzimlerinde sorun vardı. Onur’un çocukluğundan beri karaciğerinin zayıf olduğu bilgisi bizde vardı zaten. Aile kurulumuz hep birlikte durumun gayet iyi olduğuna kanaat getirdikten sonra herkes içi rahatlamış bir şekilde pazartesi günü Murat Bey’in telefonunu beklemek üzere dağıldı 🙂

Pazartesi Murat Bey öğleden sonra aradı. Yukarıda anlattıklarımdan çok farklı bir şey iletmedi, ‘Oldukça iyisiniz’ dedi. D vitamini eksikliğimiz için Vegatamin D3 önerdi. Onur’un D Vitamini daha düşük olduğu için onun günde iki adet, benimse günde bir adet almamın iyi olacağını söyledi. B12 değerimiz iyi olduğu için bu vitamini haftada bir kez almamız yeterli olacaktı. Altı ay sonra yeniden görüşmek üzere sözleşip telefonu kapattık.

Onur’la konuştuk değerlerimizin iyi olduğunu görünce keşke ilk başlamadan önce ölçtürseydik, o zaman ölçtürmüş olsaydık şeker ve kolesterol seviyemin bu kadar iyi çıkacağını düşünmüyorum dedi.

‘Ama ben demiştim… ‘ demedim ..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.