Veganlıkta İlk Ayımız

22 Haziran 2019 Onur’un da vegan olmaya karar verdiği ve işlerin bizim için daha ciddi bir hal aldığı tarih. Bu kararı kendi kendime aldığımda her şey daha kolaydı. Onur’un da bu duruma dahil olması benim için bir bakıma işleri zorlaştırmıştı çünkü kendim bir öğünü basit bir yemekle geçiştirebilecekken Onur varken daha özenli ve dikkatli yemek hazırlamam gerekiyordu. Bu konuda da ne kadar kötü olduğumdan bir önceki yazımda bahsetmiştim. Yaşadığımız muhitte de malesef eve vegan yemek siparişi verebileceğimiz bir restoran bulunmuyordu. Aslında çok basit bir kuru fasulye pilav siparişi yemeksepetinden yapılırken inanılmaz zor olabiliyor. Çünkü kuru fasulye siparişi veriyorsunuz etli geliyor, pilav tereyağı ya da et suyu ile yapılmış olabiliyor. Nitekim zor yani. Diğer bir yandan da daha önceki veganlık girişimim Onur’un her gün eve yemek siparişi vermesi ve benim de irademe yenik düşmem sonucu sonlanmıştı, bu açıdan da bu yeni durum çok da hoşuma gitmiyor sayılmazdı.

Onur’ a kan tahlili yaptırıp değerlerimizi ölçtürmemiz gerektiğini söyledim, bilinçsizce başladığımız bu işte değerlerimizi takip etmemiz neyi doğru neyi yanlış yaptığımız konusunda bize fikir verecekti. Malesef kendisini ikna edemedim. Siz muhakkak başlamadan önce kan ölçümlerinizi yaptırın.

Aynı zamanda da spor yapmaya başladık. Brandium MAC’ e 1 aylık üyelik yaptırdık ve orada Hilal Hoca ile tanıştık. Kendisi ile o günden beri çalışmaya devam ediyoruz. Hem kan tahlili ölçümlerimizle, hem de spor ölçümlerimizle ilgili detayları bir sonraki yazımda aktaracağım.

Evde yemeğimizi yapıyor, çok motiveydik ama ben hayattaki kırmızı çizgim olan ayranı çok özlüyordum, ayran resmen burnumda tütüyordu. Ne yapacağımı bilemiyorum derken imdadıma şu post yetişti.

Sevgili oburvegan ‘ın 5 dakika içinde hazırlanan ayran tarifi. 5 gün boyunca her akşam bu tarife göre ayran yapıp yapıp içmiştim. Sonrasında bu bağımlılığım gitgide azaldı.

Sabahları aşağıda belirttiğim Dr. Murat Kınıkoğlu’na ait yulaf tarifi ile kahvaltı yapıyorduk.

Murat Kınıkoğlu Sağlıklı Kahvaltı Tarifi

6 kaşık yulaf ezmesi (miktarı doyma derecenize göre artırıp azaltabilirsiniz)

1 kaşık buğday kepeği (şart değil, varsa ilave edin)

1 dolu çorba kaşık çekirdeksiz kuru üzüm

½ doğranmış muz, elma veya bir başka meyve

1 çorba kaşığı kuru dut

1 tatlı kaşığı çekilmiş keten tohumu

1 çay kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

1 çorba kaşığı kabak çekirdeği (kalp damar sorunu olanlar kullanmamalı)

½ bardak taze sıkılmış meyve suyu. Ben kolay bulunması açısından portakal suyunu tercih ediyorum, havuç, elma veya taze sıkılmış

başka bir meyve suyu olabilir.

Bir kabın içine tüm malzemeleri koyun, en son meyve (veya sebze) suyunu ilave edip bekletmeden yiyin.

*** Biz 4 kaşık yulaf ezmesi (Lifalif), 1 tatlı kaşığı keten tohumu (Arifoğlu), 1 çorba kaşığı kabak çekirdeği (Tadım), 1 tatlı kaşığı chia tohumu (Yayla), 1 çay kaşığı siyah üzüm çekirdeği (Arifoğlu) ve portakal suyu (Exotic)ile bu karışımı hazırlıyoruz.

Tarif süperdi ve çok alışmıştım, inanılmaz tok tutuyor ve şeker düzeyini dengeliyordu, ani acıkma gibi durumlar ortadan kalkmıştı, ama bu kez de peynir burnumda tütmeye başlamıştı ki o ihtiyacıma da şu video yetişmişti.

Oldukça basit bu iki tarifle alışma sürecimdeyken gelen krizlere engel olabildim ve zamanla bu yeni tatları baya baya özler hale geldim. Her iki paylaşımın sahibine ve sevgili doktorum Murat Kınıkoğlu’ na kucak dolusu teşekkürlerimi iletiyorum.

Paralelde Onur tarafında da işler harika gidiyordu. Daha 1 ay olmasına rağmen hem kilo veriyordu hem de öğün atladığı hatta geciktirdiği durumlarda yaşadığı başağrıları tamamen yok olmuştu. Önceden bu ağrılar minimum ayda bir muhakkak Apranax Fort içmesine sebep oluyordu ve biz her şeyimizi Onur’un öğünlerine göre düzenlemek durumunda kalıyorduk. Şimdi ise yemek hayatımızda ikinci plana atılmıştı. Hala yediğimizden keyif alıyorduk ama kendimizi yeme konusunda zorunlu da hissetmiyorduk. Başka bir işimiz varsa yemeği sonrasına bırakabiliyorduk. Enerjisinin arttığını ve kendisini çok iyi hissettiğini söylüyordu, bağırsaklarının bile daha sağlıklı olduğunu hissedebildiğini belirtiyordu, bu gelişmeleri gördükçe çevresindeki insanlara da anlatıp onların da bu güzel gelişmelerden faydalanmasını istiyordu.

İlk ayımızın sonlarına doğru bir yandan evde yemek yapma sürecimiz devam ederken bir yandan araştırmalarım devam ediyordu. Dr.Murat Kınıkoğlu’na ait kitapları okuyordum. Bu kitapların içeriğinde hem çokça vegan tarif var hem de bir veganın karşı karşıya kalabileceği tüm sorulara ait cevaplar var. Murat Bey hem kitaplarında hem videolarında sıklıkla B12 vitaminin öneminden bahsediyor. Ben de konunun öneminden Onur’ a bahsedip B12 vitamini almamız gerektiğini belirttim. Tam bu zamanlarda bir gün Onur bilgisayar çantasını spor salonunda unuttuğunu ertesi gün farketti ve unutkanlığından dolayı kendisine çok kızdı ve asla unutkan bir insan olmadığını bunun sadece veganlıktan kaynaklı B12 eksikliğinden dolayı olabileceğini düşündü. Bu olayın sonrasında B12 seviyesini öğrenebilmek için kan tahliline razı oldu ve Dr. Murat Kınıkoğlu’ndan 27 Temmuz 2019 tarihi için randevu aldık.

Devamı sonraki yazımda..

Veganlıkta İlk Ayımız” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.